SPBB - logo

SPBB - szkoła

Wycieczka do Balczewa PLAST-MAR

Klasa IIc wybrała się na zajęcia do punktu edukacji ekologicznej w Balczewie, które łączą teorię z praktyką. Najpierw w dużym kolorowym holu uczniowie przy specjalnych stanowiskach dowiedzieli się co to są odpady. Potem poznali zasady ich segregacji. Na konkretnych przykładach pokazuje się, które przedmioty można poddać recyklingowi. Uczestnicy zobaczyli też poszczególne etapy przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych, do momentu powstania granulatu. Wykorzystuje się go ponownie do produkcji. Celem zajęć było pogłębienie wiedzy w zakresie szeroko rozumianej ochrony naturalnej środowiska człowieka oraz praktyczne poznanie procesu recyklingu.

 

Monika Bordon

Małgorzata Pytlak 

 

Ranczo u Lucy

Uczniowie klas 5E, 4E i 4F wraz z wychowawcami i opiekunami  wybrali się do Ośrodka Terapeutyczno- Wypoczynkowego „Ranczo u Lucy” w miejscowości Przewóz. Celem wycieczki było przybliżenie uczniom warunków życia na wsi, zdrowego trybu życia oraz umożliwienie kontaktu ze zwierzętami hodowlanymi. Ogromną radość sprawiła dzieciom możliwość karmienia i wyprowadzania zwierząt. Można było też skosztować zdrowego mleka. Uczestnicy również wyrabiali ciasto na świeże bułki, które były wypiekane w piecu. Uczniowie klas 4E i 4F wykonali wspólny taniec w rytm muzyki prowadzony przez właścicielkę rancza.

Oprócz wielu atrakcji dzieci wspaniale bawiły się na świeżym powietrzu.

Nie ma wątpliwości, że pobyt w gospodarstwie dostarczył wszystkim wiele wrażeń. To był wspaniały dzień. Zabawa była przednia, a gościnność Rancza u Lucy jest godna polecenia.

Kaszuby

Niedawno pojechaliśmy w dwie klasy 5c i 5f na dwudniową wycieczkę na Kaszuby. Na początku naszego wyjazdu zwiedziliśmy skansen Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny
im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach. Uczestniczyliśmy tam w warsztatach:  

1) Dawno temu w szkole. Poznaliśmy szkołę z okresu międzywojennego oraz historię szkolnictwa na Pomorzu. Uczyliśmy się pisać gęsim piórem i  śpiewaliśmy "Kaszëbsczé nótë".

2)  Malarstwo na szkle. Poznaliśmy historię malarstwa na szkle, technikę wykonania, tematy i zdobnictwo kaszubskich szklanych obrazów. Namalowaliśmy przepiękne kwiaty na szkle.

Sobotnia aura nie sprzyjała wycieczkom. Jednak nasi ukraińscy uczniowie będący w projekcie z WSG z ogromną chęcią i zainteresowaniem przybyli o 9.30 na zbiórkę pod szkołę, aby wyruszyć do Torunia.
W Toruniu czekało na nas spotkanie w Piernikarnia Starotoruńska . Dzieci poznały historię piernika i staropolski przepis na pyszne ciasto oraz mogły samodzielnie wykonać swojego piernika. Po warsztatach udaliśmy się do Planetarium Toruń , gdzie przez godzinę przenieśliśmy się w kosmiczną przestrzeń. Niestety deszczowa pogoda pokrzyżowała nam plany zwiedzania starówki, ale na koniec udało się nam posilić w ulubionej restauracji :-) młodych ludzi Mcdonald's Toruń ul. Szeroka
Trochę mokrzy, ale cali i szczęśliwi wróciliśmy do domów.

 

Kino z klasą 5f

 

4 kwietnia klasa 5f wybrała się do kina na film "Kot w butach: ostatnie życzenie".

Bajka jest pełna akcji i rozważań wewnętrznych głównego bohatera. Morał tej historii jest naprawdę godny uwagi. Kot w Butach wyrusza w podróż, aby odnaleźć mityczne "ostatnie życzenie", dzięki któremu odzyska swoje dziewięć żyć... Serdecznie polecamy.

 Uczniowie wraz z opiekunami - K. Ślefarska i R. Kensik 

Uczniowie klas 4F,4E, 6F, 5g oraz niektórzy uczniowie klas 8 wraz z wychowawcami i opiekunami wybrali się na wielkanocne warsztaty do Biskupina. Uczniowie mieli okazję ozdobić  palmy wielkanocne, pomalować drewniane jajka oraz samodzielnie wykonać pyszne mazurki, które po upieczeniu zostały ze smakiem zjedzone. Następnie sami wykonali również baranki z masła, które wcześniej wyrabiali. Po tych wszystkich atrakcjach uczniowie zasiedli wspólnie do wielkanocnego stołu.  Na zakończenie wycieczki nie mogło zabraknąć zakupu pamiątek.

Szkoła naszych dziadków i pradziadków

 

25 stycznia klasa 4 F wraz z wychowawcą i opiekunami uczestniczyła w nietypowej lekcji „ Szkoła naszych dziadków i pradziadków” w Muzeum Oświaty w  Bydgoszczy. Uczestnicy poznali sposób prowadzenia zajęć lekcyjnych, system kar obowiązujący w tamtych czasach.  Z ogromnym zaciekawieniem oglądali rekwizyty sprzed kilkudziesięciu lat. Mieli okazję uczestniczyć w niełatwej lekcji kaligrafii, podczas której każdy mógł napisać swoje imię starym piórem ze stalówką, zamaczanym w kałamarzu.

 Organizatorzy:

Justyna Makowiecka

Alina Janowicz

Wycieczka do teatru na  „Opowieść wigilijną”

   

Uczniowie klasy 6F , 4E i 4F wraz z wychowawcami i opiekunami  5 grudnia br. udali się do teatru, aby obejrzeć spektakl pt. „Opowieść wigilijna”. Sztuka jest adaptacją ponadczasowej, popularnej na całym świecie książki autorstwa angielskiego powieściopisarza Charlesa Dickensa.

Fotorelacja z wyjazdu do Fabryki Bombek w Gnieźnie

 

Koło przyrodniczo-eksperymentalne na warsztatach o nietoperzach 

 

W dniu 20 października koło przyrodniczo-eksperymentalne wybrało się na zajęcia zorganizowane z okazji Festiwalu Nauki przez Ogród Botaniczny UKW.

Tym razem były to warsztaty o nietoperzach