SPBB - logo

SPBB - szkoła

             

Projekt realizowany w naszej szkole w latach 2019 – 2021

W ramach realizacji projektu  Sensoplastyka w Szkole Podstawowej w Białych Błotach stworzono dla NASZYCH UCZNIÓW przestrzeń do zajęć prowadzonych tą metodą.

Spotkania odbywały się w czterech grupach wiekowych z uwzględnieniem organizacji pracy szkoły.

A w ramach zajęć uczniowie „brudzili się kreatywnie”  tworząc, z naturalnych produktów, takich jak: różne gatunki mąk, kasz, budyniu, kisielu, galaretki - masy plastyczne, które stanowiły bazę wyjściową do wielu działań.

Dzieci zanurzały swoje dłonie w kolorowej cieczy nienewtonowskiej, malowały mlekiem i olejem niespotykane obrazy. Wykonywały eksperymenty z produktów spożywczych, czy tworzyły abstrakcyjne obrazki. Jednocześnie decydowały o procesie twórczym, oraz poznawały, jak, i dlaczego  następowały przemiany substancji.

Sensoplastyka pobudzała wszystkie dziecięce zmysły poprzez „zabawy” na dywanie sensorycznym, czy z magicznym piaskiem, w stworzonej do tego sali, co sprzyjało swobodnej ekspresji, spontanicznej zabawie, przy  jednoczesnej pracy twórczej w warunkach szkolnych.

Wszystkie te doznania rozwijały dziecięcą wyobraźnię, odblokowywały różnego rodzaju zahamowania, czy myślowe schematy.

Sensoplastyka pozwoliła również na nawiązanie bliższego kontaktu pomiędzy rówieśnikami, uaktywniała dziecięcą spontaniczność i swobodne wyrażanie uczuć, a przy tym zmuszała do dokonywania wyborów i decydowania o etapie procesu twórczego.

 

 

 

Nauczyciel prowadzący : Magdalena Tulibacka

Sensoplatyka Sensoplatyka Sensoplatyka Sensoplatyka Sensoplatyka Sensoplatyka Sensoplatyka Sensoplatyka Sensoplatyka Sensoplatyka Sensoplatyka Sensoplatyka Sensoplatyka Sensoplatyka Sensoplatyka Sensoplatyka