Polska - godło

im. MARIANA REJEWSKIEGO
W BIAŁYCH BŁOTACH

SPBB - logo

"Naszym celem jest rozwijanie umysłów za pomocą nauki i umiejętności, ale także uszlachetnianie serc i dusz."

domyślna zaślepka

• W 1921 roku, po 120 latach zaborów odradza się szkolnictwo polskie na terenie Białych Błot. 1 lipca 1921 roku zmieniono charakter istniejącej szkoły, z niemieckiej ewangelickiej na polską, która przyjęła nazwę Katolicka Szkoła Powszechna w Białych Błotach. Wówczas mieściła się ona w budynku, przy dzisiejszej ulicy Ostóżki 2.
  • W 1927 roku zlikwidowano obwód szkolny w Białych Błotach włączając go do Murowańca.
  • W 1933 roku w wyniku wzrostu liczby rodzin polskich w Białych Błotach, władze oświatowe reaktywują szkołę. Powstaje Publiczna Szkoła Podstawowa w Białych Błotach. Dyrektorem szkoły został Zdzisław Małuszyński. Tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej jego miejsce zajmuje Alojzy Fornalczyk.
  • Wówczas do szkoły uczęszczały dzieci z Białych Błot, Jasińca i Trzcińca.
  • W 1945 roku, po wojnie, z wielkim wysiłkiem uruchomiono jednoklasową szkołę w Białych Błotach.
  • W wrześniu 1957 roku szkoła otrzymuje status siedmioklasowej Szkoły Podstawowej.
  • Przez kolejne lata szkoła przechodziła przeobrażenia, zmieniała nazwy. Pracowała w niezwykle trudnych warunkach. W październiku 1965 roku oddana została nowo wybudowana szkoła o 9 klasach lekcyjnych, dwóch pracowniach i sali gimnastycznej /tzw. 1000 – latka/. Budynek zajmuje dziś Gminne Przedszkole w Białych Błotach.
  • W wyniku szybkiego rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Białych Błotach, w roku 1986 podjęto decyzję o budowie nowej szkoły. 1 Września 1988 roku oddano do użytku dzisiejszy budynek szkolny.
  • 14 października 1998 roku szkole przekazany zostaje sztandar.
  • Z dniem 1 września 1999 roku Szkoła Podstawowa współdzieli swoją siedzibę z rozpoczynającym działalność Publicznym Gimnazjum w Białych Błotach.
  • Szkoła przez wiele lat nosiła imię Oskara Langego. Od 1998 roku na mocy uchwały Rady Pedagogicznej szkoła nie miała patrona.
  • Podczas gdy 10 czerwca 2001 r. szkoła przyjęła imię Juliusza Verne’a.
  • 1 września 2017 roku, zgodnie z reformą oświaty, nastąpiło połączenie Szkoły Podstawowej z Publicznym Gimnazjum. Powstała ośmioklasowa szkoła podstawowa.
  • 13 lutego 2020 roku szkoła przyjęła imię Mariana Rejewskiego oraz otrzymała nowy sztandar. Gościem honorowym uroczystości była córka Mariana Rejewskiego Pani Janina Sylwestrzak.
  • Powojenni dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Białych Błotach: Ignacy Kaczmarek, Tadeusz Łykus, Wiktor Lamparski, Salomea Wacławek, Stanisław Płotkowski, Łukasz Płotkowski, Lech Tomaszewski, Irena Łętowska, Henryk Owsiany, Henryk Jaworski, Waldemar Zalewski, Karol Hohenberg, Halina Wyzujak, Zdzisław Napora, Janusz Andrysiak – obecnie Danuta Ferenstain.